Makaranin Marko Raos ovih je dana nagrađen velikim priznanjem – naime, povodom dana Hrvatskog lovačkog saveza Raos je na svečanosti u vili Garić u Podgariću odlikovan Zlatnim lovačkim odlikovanjem sa likom svetog Huberta.
Uz čestitke našem sugrađaninu, inače gradskom vijećniku Grada Makarske iz redova HDZ-a, prenosimo dio teksta kojeg je povodom dodjele ovog odlikovanja objavila Javna ustanova za obrazovanje kadrova u lovstvu Pou Capreolus.
– Visokim je priznanjem Marko Raos, častan i etičan čovjek i lovac, okrunio plodnu, dugogodišnju lovačku karijeru. Raos je prepoznatljiv u krugovima lovaca kao prvi predsjednik Lovačkog saveza Splitskodalmatinske županije i višegodišnji uspješni predsjednik Lovačke udruge „Biokovo“ u svojoj rodnoj Makarskoj. Na obroncima Biokova, recimo i to, Raos je svojedobno pokrenuo uzgoj autohtone jarebice kamenjarke, što je pothvat vrijedan svakog divljenja!
Lovački savez Splitskodalmatinske županije utemeljen je 1994. godine. U njegovom osnivanju nemjerljiv doprinos dao je upravo Marko Raos, te je u konstelaciji novih naprednih snaga izabran na časnu i odgovornu funkciju prvog predsjednika.
U lovačkoj biografiji Marka Raosa zabilježeno je da je u svojstvu lovca i predsjednika dao poticaja , zajedno sa suradnicima, te realizirao više vrijednih lovnih projekata u korist splitskodalmatinskog i hrvatskog lovstva. Oni su, sa današnjeg aspekta gledanja, još uvijek ostali za mnoge nedostižni.
Prije svega, Raos je bio veliki zagovornik prirode i lova, te je učinio povijesne korake na putu dragovoljnog i interesnog udruživanja hrvatskih lovaca i lovkinja u lovačku asocijaciju. Sama činjenica da je u Lovački savez Splitskodalmatinske županije u to vrijeme bilo udruženo 5.000 lovaca i lovkinja potvrđuje da je svojim znanjem i sposobnošću iskoristio aktualne zakonske propise i sa uspjehom ostvario dva projekta – osnovao je tvrtku Lov-tur , što, dakako,nitko u Hrvatskoj nije napravio nešto isto ili barem slično tome. Zahvaljujući tvrtki Lov-tur , u vlasništvu Lovačkog saveza, splitskodalmatinski lovci profitirali su jer su na kućnim vratima dobili izvanredan stručni i radišni kolektiv za izradu lovnogospodarskih osnova i njihovo provođenje.
Nadalje, Marko Raos bio je zagovornik slobode javne riječi. Zbog toga je potakao i zalagao se za pokretanje Jadranskog lovca, časopisa Županijskog lovačkog saveza, koji je , zbog svoje kvalitete, ubrzo prešao okvire Splita i Dalmacije i postao rado čitan list i u ostalim krajevima Hrvatske.
U vrijeme mandata Raos je organizirao prvu izložbu lovačkih trofeja pod pokroviteljstvom netom formiranog Lovačkog saveza. Izložba je organizirana u splitskoj staroj Bolnici u središtu grada, gdje je predstavljeno više stotina vrijednih trofeja splitskodalmatskih lovaca sa ovoga podneblja, napose vrijednih trofeja mujflona , divokoza i divljih svinja sa planine Sveti Ilija, lovišta Vranjak kod Ploča, te naravno Biokova, Mosora, Dinare i i Svilaje kao i ostalih srednjodalmatinskih lovišta .
Međutim, Marku Raosu , kao i njegovom najužem timu, nije bilo tako lako sve planirano postaviti na noge, urediti , posložiti i – ostvariti povijesni rezultat kakav se na ovim prostorima ne pamti , bez obzira na planove svakog narednog sastava Lovačkog saveza Splitskodalmatinske županije u tijeku prijeđenog 30- godišnjeg razdoblja…
Zbog toga je Raosovo visoko priznanje , zapravo, priznanje svim tim entuzijastima koji su se uhvatili u koštac sa poteškoćama ranijeg sustava lovstva i postavili ga na zdrave osnove – objavio je POU Capreolus.
Čitav tekst možete pročitati OVDJE
foto: privatni album