Subota, 25 siječnja, 2025
NaslovnicaAKTUALNOKONTRA NASILJU Zid makarske škole platno za mlade umjetnike: Murali su simbolika...

KONTRA NASILJU Zid makarske škole platno za mlade umjetnike: Murali su simbolika potencijala mladih, energije i želje za boljim

Makarska je u posljednje tri godine ukrašena nekolicinom novih umjetničkih murala koji postupno mijenjaju lice grada i postaju dijelom njegovog kulturnog naslijeđa. Ujedno potvrđuju potrebu mladih da se izraze, a sama ta potreba za slanjem javnodruštvene poruke važan je element kulture zajednice.

Ono što je posljednjih godina drugačije nego, primjerice, 90-tih, jest nedvosmislena podrška lokalne zajednice, uključujući i strukture vlasti, što je pozitivno, jer time se djeci i mladima daje do znanja da je njihov glas i njihov izričaj bitan.

Na prostoru čitavog grada se nalazi, podsjetimo, više murala posvećenih različitoj tematici, i poteklih od različitih skupina društva ili pojedinaca, dok je prije nekoliko dana oko izrade murala uz Osnovnu školu Stjepana Ivičevića angažirana i talentirana ekipa osnovaca.

Učenici su stručno vođeni u sklopu radionice udruge mART, gdje su dobili priliku ostaviti svoj trag ne samo za svoje vršnjake nego i za buduće generacije; posvjedočiti ovom trenutku i poslati poruku u budućnost.

Njegovi su autori učenici makarske osnovne škole Stjepana Ivičevića Dorijana Grubišić, Marina Mikulčić, Irena Mikulčić, Nikolina Vidaković te Ivan Franić, sve osmaši, koji su prvi put radili crtežem sprejem uz pomoć voditelje radionice Segora Garbera, te Eleonore Matijašević i Tine Divić iz makarske udruge. Radionca mART-a organizirana je uz podršku Umjetničke akademije u Splitu i Hrvatskog dizajnerskog društva te uz financijsku potporu Grada Makarske.

– Kako nikada do sada nisam oslikavala uz pomoć spreja, ovo mi je zanimljivo novo iskustvo i raduje me naučiti nešto novo – priča nam Dorijana, makarska osmašica koja bi uskoro voljela upisati Umjetničku srednu školu u Splitu. Kaže da voli crtati i slikati na platnu i obradovala se kada je čula za ovu radionicu.

– Prije svega mislim da je ovo i jedan dobar način druženja, koji nas nekako zbližava, jer zajedno stvaramo i izmjenjujemo ideje koje se poslije pretvore u crteže i umjetnost na zidu – govori nam darovita učenica.

Organizatori radionice kažu kako su umjetnost i sloboda izražavanja neodvojiv dio zdravog i ormalnog odrastanja djece. – Na ovom projektu odlučili smo se spustiti na jednu nižu dobnu granicu i među mlade, da ih potaknemo da vide da mogu biti slobodni i izražavati se u svom gradu – kažu nam.

– Kreativnost je nešto što tjera naprijed. Mladi danas žive u dosta težim uvjetima u smislu društvenog života i ovo danas je prilika da se dva sata druže daleko od mobitela i društvenih mreža, da se zajedno s vršnjacima bave svojom kreativnošću u jednom sigurnom okruženju.

Ovi današnji osmaši će biti zadovoljni idućih pet, deset i više godina kada god prođu ovim putem i vide svoj rad – prokomentirat će nam Tina Divić, inače umjetnica i voditeljica makarskog ateljea Rintintina, poznatog i po brojnim umjetničkim radionicama za djecu i mlade.

O udruzi mART uvijek je važno napomenuti da je nastala na naslijeđu nekadašnjeg pokreta MALT – makarska alternativa, koji je pod vodstvom pok. Zlatice Rice prije 20-ak godina pokušavao pružiti nešto novo za mlade u Makarskoj, stvorivši multimedijalnu scenu kroz koju se ‘odgojilo’ barem 200-tinjak tadašnjih tinejdžera.

– MALT je bio mjesto susreta, slobode, kreativnog izražavanja, otkrivanja sebe i pomicanja vlastitih granica, mjesto kritičkog promišljanja i propitkivanja ustaljenih normi, mjesto tolerancije, suradnje i uvažavanja. Mali alternativni dom kulture koji je ‘izgradio’ ljude otvorenog uma – kažu današnji mART-ovci. Pokret kao u 90-ima Makarskoj danas, složili bi se mnogi, itekako nedostaje.

Inače, samo par metara dalje od murala kojeg je izradila ekipa makarskih osnovaca, stoji mural kojeg je prije nekoliko tjedana, u sklopu MASU – festivala kulture mladih, oslikala ekipa studenata Likovne akademije Luisa Pascu, Teo Kiš, Marcel Vugec, Ana Pintarić, Ljubica Maras i Lara Trupinović.

foto: MASU – Festival kulture mladih

– Kroz projekt festivala MASU ideja je povezati sve ono što mladi vole i rade, pa smo tako ove godine uključili i izradu murala na vanjskom licu zida igrališta Osnovne škole. Zašto mural? Jer je jedan od oblika vizualne umjetnosti koji služi kao glas zajednice. Ova umjetnička inicijativa šalje poruku da su mladi ključan dio društva, da imaju snagu oblikovati budućnost i donijeti pozitivne promjene – priča nam Perina Žanetić iz Udruge studenata Makarske rivijere.

– Smatram da se kroz oblik murala može na jedan jako zanimljiv i kreativan način prikazat simbolika potencijala mladih, naša energija i želja za boljim. Mural koji je izrađen u školu masu je inspiriran ozračjem Makarske, razigranošću i uspomenama na Makarsku nekad i danas. Kroz mural ostavljamo trag mladih i Udruge studenata Makarske rivijere – dodaje Žanetić.

piše, snimio: Ozren Franić

- Oglas -