Ponedjeljak, 11 studenoga, 2024
NaslovnicaAKTUALNOKonačno smo uspjeli doći do projekta Ville Irene. Evo što se sve...

Konačno smo uspjeli doći do projekta Ville Irene. Evo što se sve planira u budućem Centru za posjetitelje

Još krajem lipnja 2019. godine Villa Irena prešla je u ruke Grada Makarske; od tada do danas bilo je različitih ideja oko načina korištenja kuće ukupne građevinske površine 285 kvadrata te same okućnice. U mandatu Jure Brkana prijedlog je bio da se u prizemlju izlože eksponati s arheološkog lokaliteta na Sv. Petru, uz simulaciju arheoloških iskapanja, kao i veliki pješčanik s replikama arheoloških nalaza. Na prvom katu planirane su dvije prostorije; u jednoj bi se izložili eksponati dodijeljeni Gradskom muzeju, a u drugoj građa vezana za Drugi svjetski rat te Domovinski rat. Prostor bi sadržavao i suvenirnicu.

Međutim, s dolaskom nove vlasti promijenio se koncept, a u obrazloženju su se pozvali na mišljenje Muzejskog dokumentarnog centra (savjetodavnog tijela Ministarstva kulture) koje se, kako navode, očitovalo da stalni postav ne može biti uz more. Angažiraju se Muze d.o.o. koje slažu projektnu dokumentaciju, a glavni projekt uređenja izradile su arhitektice Maša Medoš i Klara Nikšić. Od Grada Makarska konačno smo, tek nakon posredovanja povjerenika za informiranje, dobili uvid u projektnu dokumentaciju i odgovore na pitanja koji će sadržaji biti u objektu. U Gradu tvrde da posrijedi nije bila netransparentnost nego bojazan da će se zbog novih natječaja morati mijenjati koncepti, pa je u javnost, kažu, mogao otići “stari projekt”.

Pokazalo se da je od prvog projektnog rješenja u mandatu ove vlasti, zbog prilagodbe novom natječaju, došlo do ponovnih izmjena, pa bi se Villa Irena po novome morala zvati Centar za posjetitelje, sa svim sadržajima koji idu uz to.

Tako se u ovom prostoru planiraju izložbe koje traju nekoliko tjedana, izložbe vizualnih umjetnosti, multimedijalne i konceptualne izložbe, tematsko-baštinske izložbe, pop up izložbe, radionice, pričaonice…U planu su i razni festivali, eventi i događaji na otvorenom i u zatvorenom, a sastavni dio prostora bit će i tzv, kulturni caffe bar, galerijski dućan te info točka. O svim tim inputima koje su dale Muze vodila je računa arhitektica Maša Medoš s kolegicom Klarom Nikšić te su osmislile prostor otvoren za prilagodbu događanjima ili pak vrstama izložbi. Pregrade bi se, naime, mogle pomicati po potrebi, a ideja je bila da se prostor ne zatvara fiksnim elementima.

Tako je i u stubištu otvoreni prostor do stropa, a na samom stropu ostavljene su grede koje će moći služiti za razne umjetničke instalacije.

U novom projektnom zadatku koji je predstavljen na novom natječaju nešto je drugačiji koncept od prvotnog, pa Muze predlažu ideje poput različitih “slagalica” (animirana slagalica, mapa tisućljetne slagalice, baštinski fenomeni…).

Sve u svemu, projekt izgleda suvremeno, zabavno i turistički atraktivno, međutim, još uvijek nije poznato hoće li Grad Makarska dobiti novac kojemu se nadaju od Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije (sustav eKohezija). Prijavili su ga pod nazivom “Razvoj inovativnih kulturnih usluga u Gradu Makarska kroz uspostavu Centra za posjetitelje na poluotoku Sv. Petar” na natječaj “PK 6.4.01 – Obnova javne kulturne infrastrukture”, a ukupna vrijednost je nešto više od 1,24 milijuna eura.

Iz Grada podsjećaju kako je Alfa INŽENJERING radio prilagodbu za energetski projekt po arhitektonskom rješenju Maše Medoš, upravo zbog promjena u pristupu prostoru.

– Energetsku obnovu smo uspjeli završiti, no za uređenje i opremanje nismo uspjeli dobiti sredstva na NPOO -u – izgubili smo 10 bodova zbog indeksa turističke razvijenosti što je 10% ukupnih bodova i nismo uspjeli proći. Za navedeni natječaj smo projekt korigirali i prilagodili tom konkretnom natječaju. Zato nam nije bilo u cilju javno objavljivati projekt za koji smo znali da će vjerojatno opet doživjeti neke korekcije budući da svaki javni natječaj/poziv ima svoje specifičnosti, objašnjavaju razloge dosadašnjem neotkrivanju detalja o projektu te dodaju da to pokazuje i novi natječaj za koji su se prijavili s projektom, a koji u naslovu mora imati Centar za posjetitelje.

– Ono što želimo naglasiti jest da smo odluke donosili vodeći računa o svim potrebama kulturne infrastrukture i atrakcijskog potencijala za građane i turiste, ističu iz Grada dodajući kako bivša vlast nije vodila računa o budućoj namjeni objekta kad je 2020. naručila energetsku obnovu s pet sanitarnih čvorova.

– Ovu gradsku vlast je je dočekao loš projektni zadatak i projekt energetske obnove za postojeći ugostiteljski objekt, te je trebalo donijeti odluku hoće li se jednostavno pustiti da sve ode u krivom smjeru, ili će se ići na doradu koja zahtjeva dodatne projekte i vrijeme, poručuju.

Do kad je realno znati je li projekt prošao na natječaju ili nije, nismo uspjeli doznati, ali iz Grada poručuju da će u proračun za 2025. biti uvrštena i druga faza. Iz kojih sredstava; hoće li Grad inzistirati na tome da izvuče novac iz fondova ili će se osloniti na vlastiti budžet, vjerojatno će se kroz naredna dva mjeseca donijeti odluka.
Ivona Ćirak /foto Grad Makarska/M.D.

- Oglas -