Srijeda, 12 veljače, 2025
NaslovnicaAKTUALNOGradonačelnik: Peškera nije samo projekt, Peškera je simbol. I ministar Bačić će...

Gradonačelnik: Peškera nije samo projekt, Peškera je simbol. I ministar Bačić će to uvidjeti kad sjednemo s njim

Danas je postavljem kamen temeljac za radove na urbanom parku Peškera koji kreću u ponedjeljak, a koji bi trebali biti završeni do kraja godine. Okupljenima, mahom djelatnicima Grada i gradskih poduzeća i ustanova, obratio se gradonačelnik Zoran Paunović koji je održao pravi predizborni govor.

– Peškera, Peškera nije samo projekt, Peškera je simbol. Danas je važan dan za naš grad. Započinjemo najveći infrastrukturni projekt Makarske, uređenje Peškere, a svi znamo kako je ovaj prostor izgledao prije samo dvije godine. Nelegalne barake, bez osnovnih sanitarnih uvjeta, gušile su ovaj navrjedniji prostor našeg grada. Ova uprava uspjela je ono što su mnogi prije nas smatrali nemogućim i Peškera je prodisala, poručio je gradonačelnik dodajući kako je postavljanje kamena temeljca rezultat dugotrajnog i predanog rada.

Ponovio je kako je Peškera simbol, i to simbol “nove budućnosti Makarske koja je otvorena, uređena i održiva”.

Davor Silov, vlasnik studija Atmosfera koji je pobijedio na arhitektonsko-urbanističkom natječaju prije dvije godine, naglasio je u govoru kako se njihov tim bavi upravo projektiranjem javnih prostora i raznih drugih građevina.

– Ovaj projekt simbolizira, nadamo se, točku preokreta u sviesti građana, da vide da se nakon arhitektonskih natječaja može napraviti realizacija koja će podignuti razinu kvalitete javnog prostora. Naša vizija je bazirana na identitetu i išli smo s popločenjem javnih prostora u kamenu. Sama činjenica da se koristi kamen govori da se ulaže u sadašnjost i budućnost Makarske, jer ovaj projekt će biti sljedećih 100 godina na raspolaganju građanima Makarske, rekao je arhitekt Silov dodajući kako se uređenim javnim prostorom želi privući jednu drugu razinu turista.

Gradonačelnika Paunovića pitali smo kako će radovi u ljetnoj sezoni utjecati na dinamiku života plaže i kakav je uopće plan. Složio se da je zahtjevno kad se radovi izvode u sezoni.

– Čekamo dinamički plan od strane izvođača i sve što budemo radili ćemo se svakako usuglašavati s izvođačem i nadzorom. Nije ideja da lokalno stanovništvo i turisti koji imaju mir na plaži budu ugroženi, kazao je.

Na novinarsko pitanje zašto je ovako dugo trebalo da se krene s radovima odvratio je kako su ovakvi projekti kompleksni projekti. – Pregovarački postupak traje od jedne i pol do dvije godine, a nekad se i ne dogovori s projektantom. To je proces koji traje, ali za nešto kvalitetno napraviti potrebna su dva mandata, podcrtao je Paunović.

Namjeravaju li i dalje ići u realizaciju druge faze koja podrazumijeva betonske strehe?

– Za očekivati je da moramo sjesti s ministarstvom. Ovo sve je napravljeno u skladu sa strukom i Prostornim planom i voljom velike većine Makarana. Nije prvi put da je ministarstvo trebalo dati svoj pristanak, no ovdje zapinje jer postoji jedna politička dimenzija, prije politikantstvo ustvari.

Ja sam siguran da će ministar Bačić, kada s njim sjednemo, vidjeti koja je vrijednost svega ovoga i koja je veličina, rekao je Paunović.

Na pitanje je li svih 6 milijuna eura moralo ići iz gradskog proračuna ili se Grad mogao prijaviti na neki od natječaja vezanih uz zelene politike nije nam jasno odgovorio. Rekao je kako ih u tome ometa visoki indeks razvijenosti, a na naše ponovljeno pitanje hoće li reći da nije bio otvoren nijedan prikladan natječaj nije nam odgovorio s riječima da sredstva ne bi povukli ni srednja škola ni “Biokovka” da nije bilo lobiranja odnosno stranačke vertikale.

Porazgovarali smo i s arhitektom Davorom Silov iz studija Atmosfera. Naime, u pobjedničkom idejnom rješenju bile su tri faze uređenja parka. Zanimalo nas je je li mu žao što je Grad, barem za sada, odustao od druge faze. Istaknuo je kako se ipak radi o sporu između Ministarstva i Grada.

– Najviše nam je žao što bi, kad bi došlo do realizacije što se jednog dana nadamo da hoće, onda bi se vidjelo što se zaista može napraviti u betonu, vidjelo bi se da to nije nikakav bauk ako se zna što se treba napraviti, u kojoj količini i s kojim oblikovanjem, rekao je Silov.

Kolegica Bernarda Silov naglasila je kako svaki javni prostor podrazumijeva i neki dio zatvorenog javnog prostora.

– Nas je samo strah da se ne počnu događati nekakve barake koje su se i prije događale. Bolje je svakakoda ih formulira jedna vizija koja je već odrađena, preispitana i smanjena, brušena do razine brušenog dijamanta, pretvorena u jedan zbilja super dizajn, nego da dođu opet neke montažne ili polumontažne terase, stihija koja, kao, nije gradnja, ali ih se poslije ne možete riješiti deset godina. To je po nama krucijalni problem i ne samo vaš; krenimo od Zagreba, upozorila je Bernarda Silov.


Što se tiče samih sadržaja, podsjetit ćemo da se trenutno radi na sportskim i rekreativnim sadržajima, na značajnom ozelenjavanju, a uz novo dječje igralište i novu urbanu opremu radit će se i na onome estetski manje važnom, no zapravo esencijalnom i neophodnom, a to je odvodnja. Kako je rekao arhitekt Silov, padovi su napravljeni tako da idu u sabirne zelene površine vode.

Postojeće dječje igralište će se ukloniti, a južnije ide novo. Spomenik dr. Franji Tuđmanu ostaje, a lokacije za igrališta i sve ostalo iskolčit će se idućeg tjedna te će se moći na licu mjesta steći dojam o tome kolikih su dimenzija sadržaji i na kojim su točno lokacijama.

Ivona Ćirak /foto O.Franić

- Oglas -