Hrvatska gorska služba spašavanja za narednu je godinu, kako se vidi iz Analize stanja i plana aktivnosti uvrštene u materijale za sjednicu makarskog Gradskog vijeća, povećala svoj budžet, a troškove je uredno pratio i Grad Makarska. U prijedlogu gradskog proračuna iznos se sa skoro 16 tisuća eura u 2024. godini povećao na gotovo 26 tisuća eura u 2025., što je plus za nešto manje od 65 posto. Mate Klarić, voditelj Gorske službe spašavanja stanica Makarska, kazat će kako je Grad Makarska uvijek ažuran i galantan, a posebno je zadovoljan zbog izdašnog povećanja za narednu godinu. Splitsko-dalmatinska županija pokriva pola proračuna. Sjete ih se kod planiranja proračuna i ostale općine, kao i gradovi Imotski i Vrgorac; netko manje, a netko više. Općine na Rivijeri u prosjeku izdvoje do 10 tisuća eura, male općine u zaleđu koje se ne bave turizmom, poput Zmijavaca, znatno manje, no samo jedna općina ne daje ni eura.
– Općina Baška Voda nikad ne izdvaja za HGSS. Što god mi pokušali, a slali smo dopise i molbe, ništa. Nisu nam čak niti odgovorili na mail, veli voditelj makarske stanice.
– Zbog inflacije smo morali povećati proračun. Uvijek nam bude zahtjevno zatvoriti tu financijsku konstrukciju, ali uspijevamo. Nekima je nažalost svejedno, što god mi molili i prosili, ne shvaćaju što mi radimo. A mi smo volonteri kroz 24 sata, 365 dana u godini, i uvijek ćemo izaći na teren, kazat će Klarić.
Sve je poskupjelo, a profesionalna oprema za GSS-ovce je uvijek bila luksuz. Nepropusna jakna stoji 200 do 300 eura, pa ih nabavljaju kako mogu, po pet komada godišnje. Jedan od problema koji bi, kaže Klarić, trebao rješavati zakonodavac, a novo vodstvo na to upozorava, jest status kod poslodavca.
– Kada bi poslodavac imao nekakve benefite odnosno porezne olakšice zapošljavanjem GSS-ovca, onda bi to pomoglo volonterima. Također se nastoji dobiti subvencioniranje dana kad GSS-ovac ide na intervenciju od strane države. Jer trenutno je sve na dobroj volji poslodavca. Zna se čuti poruka poslodavca u stilu: Aj ti na intervenciju, a sutra se ne moraš vratiti. Takav nesiguran status veliki je problem za sve volontere, objašnjava Klarić.
Svoje aktivnosti i potrebe detaljno su elaborirali u analizi. Kako između ostalog navode, treba biti svjestan da je zaštita i spašavanje prioritetna javna potreba u porastu, kako zbog aktivnog pristupa životu, tako i porasta aktivnosti na otvorenom.
– Pozivati goste (turiste), a ne skrbiti o njihovoj sigurnosti neprihvatljivo je i opasno kompromitirajuće. Stoga sprječavanje nesreća i umanjivanje njihovih posljedica nije samo etički prioritet i međunarodna obveza, nego vitalni interes i dugoročno najisplativija investicija svake lokalne i nacionalne zajednice, objašnjava se u analizi koja će u petak pred gradske vijećnike.
HGSS stanica Makarska inače broji 42 volontera, od kojih je jedan profesionalac. Raspolažu s četiri terenska vozila, kombijem, kombijem navalnim sa spasilačkom opremom, tri osobna vozila, jednim kvadom, te raznom tehničkom i medicinskom opremom. HGSS stanica Makarska ima 9 suradnika u Vrgorcu, 10 u Imotskom, te 17 u Gradcu, a koji su završili staničnu elementarnu obuku.
Valja podsjetiti i koliko su imali intervencija u prvih deset mjeseci ove godine. Odradili su 37 spašavanja, bilo je 37 unesrećenih, 29 potražnih akcija, 6 helihopterskih akcija, tri tehničke akcije izvlačenja vozila i životinja, četiri ispomoć drugim stanicama te jednako toliko spašavanja na vodi, osiguranje četiriju planinskih utrka…
– U prethodnom periodu postrojba je u nekoj mjeri opremljena nužnom opremom, pa nas u 2025. godini očekuju troškovi za dovršetak opremanja i nabavka terenskog vozila, zapovjednog kombija, te običnog kombija namijenjenog za prijevoz, te zanavljanje opreme kojoj je istekao rok, te se zbog rigoroznih standarda (jer o toj opremi ovise i ljudski životi), ne može više upotrebljavati. Naravno tu su i troškovi redovite djelatnosti i propisane obuke pripadnika postrojbe, te rad na projektu naše nove kuće, koja je zbog narastanja službe i zbog porasta javnih potreba (razvoj turizma, ekstremnih sportova i sl.) neophodna potreba.
Ukupni je proračun HGSS-a Makarska 247.911,00 eura, a od toga najveći dio otpada na opremanje i zanavljanje.
Ivona Ćirak /foto M.D.