Danas je objavljeno idejno rješenje gradske tržnice, ribarnice i gastro centra, a rad koji evocira jednostavnost i toplinu Mediterana, uspješno i blago koketirajući sa suvremenim arhitektonskim izričajem, zove se “Earth, Wind and Water” te je stigao od španjolsko-francuskog tima. Na Europanov međunarodni arhitektonski natječaj objavljen u ožujku ove godine je pristiglo 20 radova iz 15 europskih zemalja, a proces je trajao više od godinu dana.
– Na Europanov natječaj smo se prijavili kako bi ostvarili puni potencijal ovog vrijednog javnog prostora i razvili ga u moderan eno-gastro centar. Na ovaj način smo uštedjeli vrijeme i novac, jer umjesto da sami provodimo natječaj, dobili smo izravan pristup najambicioznijim i najangažiranijim mladim stručnjacima na međunarodnoj sceni. Rješenje mi se jako sviđa i drago mi je da ne intervenira previše u prostor, zapravo zadržava postojeće gabarite te nipošto nije megalomansko. Samu nadstrešnicu je vrlo realno i jendostavno za iznijeti, slično rješenje postoji u Sao Paolu. Na Žbarama gdje dobivamo svojevrsnu pozornicu moći će se organizirati i eventi. Što se pak tiče garaža, ideja je da se ide na dvije podzemne garaže no moguće je ići i na treću jer je lokacija udaljena od mora – poručio je gradonačelnik Makarske, Zoran Paunović, dodavši kako je nedavno u francuskom Clermont-Ferrandu članovima žirija detaljno odgovarao na pitanja o projektu kako bi im pomogao u odabiru najboljeg rješenja.
– Pristiglo je ukupno dvadeset radova, selekcijom se došlo do najboljih šest i sada je stručni žiri, sastavljen od sedam eminentnih međunarodnih stručnjaka, odabrao najbolje rješenje za projektni zadatak koji smo napisali. Makarska je jedini grad iz jugoistočne Europe koji se našao uz bok gradovima poput Barcelone, Marseillesa ili Helsinkija, i to me ispunjava ponosom, rekao je gradonačelnik.
Ocjenjivački sud je nagradio dva rada i dodijelio tri posebna priznanja, a prva nagrada u iznosu od 12.000,00 € dodijeljena je radu XJ968, Earth, Wind and Water, autorskog tima Elisabeth Terrisse de Botton iz Španjolske te Matthieu Brasebinu iz Francuske.
Natječaj je proveden prema Pravilima međunarodne organizacije Europan i Pravilniku o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza Hrvatske komore arhitekata.
– Barcelona revitalizira cijele kvartove uz pomoć ovog natječaja, tražeći ideje upravo mladih arhitekata koji će napraviti odmak od zastarjelih urbanističkih koncepata. Mi smo, konkretno, dobili kvalitetna i inovativna rješenja koja su prvenstveno orijentirana na naše OPG-ove, ribare i ugostitelje, ali u suštini i na dobrobit svih Makaranki i Makarana, – rekao je Paunović naglasivši kako će novi izgled ribarnice i tržnice pridonijeti turističkoj prepoznatljivosti Makarske te otvoriti nove mogućnosti razvoja turizma, ali i ponuditi druge modele korištenja, poput prostora za kulturna i sportska događanja.
Sljedeći korak je potpisivanje ugovora s nagrađenim arhitektonskim uredom o daljnjoj suradnji na projektu, što bi se trebalo dogoditi početkom iduće godine.
– Ovo je za sada idejno rješenje, a sada treba ići na projektnu dokumentaciju, rekao je gradonačelnik.
Na pitanje može li se kalkulirati s iznosima i rokovima, kazao je kako najprije treba riješiti projektnu dokumentaciju skupa s troškovnicima.
– Što se rokova tiče, reći ću samo da je to projekt koji bi se mogao realizirati u drugom mandatu. Nismo se namjeravali ovim baviti, ali smo bačeni u to i međunarodni arhitektonski natječaj, a posebno ovaj Europanov, pokazao se uistinu kao najbolje rješenje za promišljanje prostora, komentirao je Paunović za kraj.
Ivona Ćirak /foto Europan