Nedjelja, 13 listopada, 2024
NaslovnicaMAKARSKADOM ZDRAVLJA Razbili kamenu fasadu, probili vrata i prostoriju za UZV preglede...

DOM ZDRAVLJA Razbili kamenu fasadu, probili vrata i prostoriju za UZV preglede ostavili bez vlastite čekaonice

Danas je stigao CT uređaj koji će se postaviti u novoj prostoriji zbog koje je uprava Doma zdravlja izdvodila građevinske radove. Radovi traju tri tjedna, a djelatnici Doma zdravlja ostali su nemalo iznenađeni kad su vidjeli gdje je i na koji način izvođač postavio ulaz za prostoriju za UZV preglede.

Naime, probijena su vrata na tzv. predulazu nasuprotno gradskoj ljekarni, a za potrebe ovog pothvata morao je biti razbijen i kamen. Građevinski zahvat sporan je iz više razloga. Prije svega, nejasno je gdje će biti čekaonica za UZV. Drugo, pitanje je podržava li ovakve radove novi Prostorni plan grada Makarske.

U članku 233. c se navodi kako je prilikom obnove ili rekonstrukcije zgrade Doma zdravlja potrebno zadržati postojeći volumen objekta i izvorne materijale na svim fasadama uključujući petu, te sačuvati ostakljene atrije u izvornom obliku.

Pitanja o ovomu poslali smo Marku Rađi, ravnatelju Doma zdravlja, koji je rekao kako iza ovog rješenja stoji aehitektonski ured.

– Projekt je radio arhitektonski ured Tredecim (Split), a što se tiče fasade mislim da ste u krivu jer vrata sobe UZV-a ne izlaze na vanjsku fasadu već na unutarnji dio zgrade (znači iza ulaznih vrata).

Što se tiče čekaonice za UZV – pacijenti se po dolasku moraju javiti na šalter radiologije radi upisa, a stolice će biti postavljene osim ispred šaltera i u glavnom holu, a nakon pregleda pacijent ponovno mora do šaltera radi izdavanja nalaza.

Ukupna vrijednost radova je 65.948,00 + PDV, što uključuje prenamjenu starog prostora dijaskopije u sobu za CT i sobu za UZV, olovna zaštita od zračenja (zidovi, podovi i plafoni, vrata i prozor prema kontrolnoj sobi), uklanjanje dvije stare kabine za presvlačenje, uređenje poda na čitavom prostoru rendgena, i strujne instalacije za potrebe CT-a, odgovorio nam je Rađa na upit o arhitektonskom rješenju te ukupnim troškovima.

Inače, građevinska dozvola nije potrebna za slučaj postavljanja novih otvora na nosivim zidovima, no samo ako se radi o građevinskoj površini do 400 m2. Pravilnik o jednostavnim građevinama kaže kako je dozvola potrebna za probijanje otvora na nosivim zidovima ukoliko je bruto površina veća.

Ivona Ćirak /foto O.Franić

- Oglas -