Ponedjeljak, 22 lipnja, 2026
NaslovnicaMAKARSKADobitnica rektorove nagrade Ana Okmažić završava studij s prosjekom 5,0 i uz...

Dobitnica rektorove nagrade Ana Okmažić završava studij s prosjekom 5,0 i uz to radi: “Nemoguće je biti odlikaš u svemu u životu. U školi je još najlakše”

Ana Okmažić, studentica Fakulteta zdravstvenih studija, jedna je od tri dobitnice rektorove nagrade koju je za uspjehe u akademskoj godini 2024./2025. dodijelilo Sveučilište u Splitu. Mladoj Makarki nagradu je dodijelio rektor Dragan Ljutić za izvrsnost, a uz priznanje pripala joj je i novčana nagrada u iznosu od 150 eura. Vrijedi istaknuti da je Ana također dobitnica dekanove nagrade na razini fakulteta, a u srpnju bi trebala obraniti diplomski i postati magistra zdravstvenih studija.

Kroz osmijeh će kazati kako joj je najteže bilo kombinirati posao s fakultetom. Naime, Ana već dvije godine radi kao patronažni fizioterapeut za firmu preko HZZO-a, no angažman po cijelom Makarskom primorju nije ju spriječio da postigne uspjeh 5,0.

– Morala sam ići na predavanja, ispite i seminare iako studiram vanredno, i to je bio najveći izazov. S učenjem kao takvim nisam imala problema, veli Ana.

Jedna od rijetkih kolega s fakulteta koja radi. Kad je upisivala diplomski studij, stažiranje je bilo uvjet, a kad ga je Ana odradila, odlučila je odmah početi raditi. Jedan od važnih motiva bila je i činjenica da studira vanredno i da je morala plaćati studij.

– Stvari još više imaju smisla kad se teorija nadopunjuje s praksom. Teorija mi pomaže razumjeti tijelo i moć pokreta, a praksa mi pomaže da i sama s ljudima vidim kako to djeluje. Kad znaš što će pomoći, postaješ sigurniji u to što radiš, a dobri rezultati ispunjavaju te zadovoljstvom, kazuje Ana.

Na pitanje otkud fizioterapija i zdravstveni studij, odvraća kako je oduvijek postojala fascinacija pokretom. Cijela obitelj je u sportu, pa je tako bila i Ana, a upisivanje ovog studija bila je avantura kroz koju je pokret i tijelo upoznavala znanstveno. Osjećaj za kretnju i znatiželja da otkrije što više o tome odveli su je u zdravstvene studije.

Što se posla tiče, kazat će kako katkad zna biti zahtjevno raditi s ljudima. – Ali kad voliš svoju struku, ništa nije teško i zaista uživaš u tome, veli kroz smijeh.

Svoju budućnost vidi u Makarskoj gdje joj je, kako kaže, lijepo.

Na pitanje teži li biti odlikašica u svemu u životu Ana kazuje kako je bila, no priznaje kako je “zeznuto” kad želiš savršene rezultate u svim područjima u životu. – A to ne možeš imati jer je puno drugih faktora na koje ne možeš utjecati. Ispada da je puno lakše biti odlikaš, smije se naša sugovornica.

Ivona Ćirak /foto privatni album