Ponedjeljak, 16 rujna, 2024
NaslovnicaAKTUALNOPrvi val uklanjanja obuhvatio nadstrešnice od Makarane do plavog tobogana, ista sudbina...

Prvi val uklanjanja obuhvatio nadstrešnice od Makarane do plavog tobogana, ista sudbina čeka i ostale

Proteklih dvadesetak dana u tijeku je uklanjanje nadstrešnica s pomorskog dobra, no samo na potezu od “Makarane” do plavog tobogana, a iz ove je akcije izuzet niz objekata zapadno od tobogana. Međutim, kako doznajemo od Ante Bilića, direktora Makarske obale, sve ih čeka ista sudbina, osim ukoliko imaju građevinsku dozvolu za nadstrešnicu. Prema Zakonu o gradnji i Pravilniku o jednostavnim građevinama akt za gradnju mora imati i nadstrešnica površine veće od 20 m2. Zašto se to sad aktualiziralo, budući su i zakon i pravilnik već dulje na snazi?

Kako nam je istumačila Matea Dorčić, pročelnica županijskog Upravnog odjela za turizam i pomorstvo, objekti koji nemaju uporabljivost moraju ukloniti nadstrešnice i tu, veli, diskusije nema.

– Povjerenstvo koje je bilo u nadzoru prošle godine utvrdilo je nepravilnosti i ostavljen je rok za uklanjanje tih nepravilnosti. Ukoliko se ne uklone, to je onda u ingerenciji Građevinske inspekcije odnosno DIRH-a te Carinske uprave, odnosno i Lučke kapetanije, pojasnila je Dorčić.

Konkretni povod zašto se nadstrešnice “čiste” na spomenutom potezu su nadzori povjerenstva, a zakonski povod novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama koji je stupio na snagu prošlo ljeto.

Naime, u članku 15. navodi se kako se “nezakonito izgrađene zgrade i druge građevine izgrađene na pomorskom dobru, jednostavne građevine i drugi izvedeni zahvati u prostoru na pomorskom dobru koji se prema posebnim propisima kojima se uređuje građenje ne smatraju građenjem ne mogu ozakoniti.”

Dužan ih je, kako stoji u zakonu, ukloniti investitor na temelju rješenja inspektora pomorskog dobra.

Međutim, u zakonu postoji i mogućnost da se takve građevine odnosno u ovom slučaju nadstrešnice ozakone, a na to su se pozvali ugostitelji koji su angažirali odvjetnicu Ana Mariju Ljubić Kuzmanić. Članak 212. kaže kako se objekti mogu zadržati u prostoru pod određenim zakonskim uvjetima i to tek nakon što jedinice lokalne samouprave usklade svoje prostorne planove s odredbama članka 14. ovoga Zakona.

Uklanjanje nadstrešnica, stanje na terenu 19.2.2024.

Ante Bilić iz Makarske obale kaže kako je nadzor obavljen još u srpnju prošle godine, a otprilike u to vrijeme smo dobili i novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama.

– Nadstrešnice su izgrađene bez dozvola i one takve ne mogu ostati. Mi smo dobili bar tri dopisa od Županije u kojima se od nas traži da postupimo po odluci nadzora odnosno da se plaža očisti od nezakonitih nadstrešnica, i to za točno određeni dio i točno određene objekte. Sve je to prolongirano, ugostitelji su tražili razne načine da izbjegnu uklanjanje sve dok nije došla voda do grla. Tako da, barem koliko mi je poznato, sada svi postupaju i dižu nadstrešnice, objašnjava Bilić.

Na pitanje što je s hotelom Park i zašto se išlo na “čišćenje” samo jednog dijela plaže odvraća kako će morati svi napraviti isto da bi bili legalni.

– Ako se ne usklade, svi oni gube koncesiju. Stvar je samo u tome što je nadzor bio gdje je bio. Što se tiče Parka, to nema veze s nama jer su oni kao hotel koncesionar.

Ante Bilić, Makarska obala

– Drugo, i mi smo tu koncesiju naslijedili od Makarskog komunalca, odnosno prenesena je na nas, i sad se u sedmom mjesecu natječemo za novu na rok od deset godina. Ako se ugostitelji ili vlasnici objekata ne usklade, kao koncesionar ne možemo podijeliti podkoncesije jer bi to bilo protivno zakonu, dodaje Bilić.

Iako je slovo zakona ovdje očito jasno, a pročelnica Dorčić kazat će i kako postoji nekoliko zakona i pravilnika koji pokrivaju ovo pitanje kao i nekoliko instituta, jedino što je nejasno jest zašto se sve to nije bolje iskomuniciralo s ugostiteljima. Taj dio međutim nije na Županiji.

Koliko smo stekli dojam iz razgovora s njima, nije im poslan jasan dopis. Predstavnici Grada su održali sastanke na kojima su se, kako vele ugostitelji, skrivali iza pritisaka Županije te nisu dali odgovor kakvo bi rješenje bilo prikladno. Osim toga, komunikacija je, bar kako kažu, u nekim trenucima bila jednosmjerna, što hoće reći – ugostitelji su pitali, odgovor nisu dobili.

Kako, naime, piše odvjetnica koja zastupa ugostitelje, na dopis koji su “podkoncesionari uputili na Grad Makarsku, dakle ljudi koji svake godine znatna sredstva uplaćuju tvrtci Makarska obala, osnivač koje je Grad Makarska, nitko iz Grada nije odgovorio. Napomenuti je tome da su bili spremni prilagoditi se izgledu nadstrešnica kakve god predvidio Grad Makarska. Moje stranke do dana današnjeg ne znaju kakve nadstrešnice uopće mogu postaviti na terase ugostiteljskih objekata.”

Stanje na terenu 19. 2. 2024

– Ja razumijem da treba postupiti po zakonu i nitko od nas nije protiv toga. Smeta nas isključivost i to što nije jednak tretman svih nas. I drugo, neće biti lako bez nadstrešnica, a štetu ćemo imati i mi i turisti. Prošli lipanj bio je kišan i ne bismo mogli raditi da nismo imali te nadstrešnice. S tendama će biti teže, jer one ne štite od kiše. Ukoliko vidimo da će pasti kiša, morat ćemo upozoriti gosta da ga ne možemo poslužiti i bit će nezadovoljan i on i mi. Mislim da se moglo naći neko kompromisno rješenje da je postojalo volje, veli jedan od ugostitelja.

Drugi kaže kako će biti direktno pogođeni ovime jer će sigurno raditi kraći period. – To utječe i na gastronomsku ponudu, nije samo stvar našeg poslovanja. A osim toga, samo pet objekata na plaži, pored tobogana, zapošljava 80+ radnika. Pitanje je koliko će radne snage trebati uz ove nove okolnosti, kaže drugi.

Trenutna alternativa su tende.

Upite na ovu temu poslali smo i Gradu Makarskoj, objaviti ćemo odgovore kada ih dobijemo.

Ivona Ćirak/foto MD

- Oglas -