Srijeda, 15 svibnja, 2024
NaslovnicaAKTUALNOKULTURNI PROJEKTI Zašto više nitko ne spominje Arheološki park, Villu Irenu, Merkur...

KULTURNI PROJEKTI Zašto više nitko ne spominje Arheološki park, Villu Irenu, Merkur 5, Industromontažu, Hrpinu…

Krajem godine isteći će godina i pol aktualne vlasti koja je vrlo emotivno i angažirano spominjala kulturu kao jedan od osnovnih fokusa njihovog upravljanja, no kako vidimo, najavljena renesansa nije vidljiva po pitanju nijednog projekta kulturne infrastrukture. Organiziranje kulturnih događanja posebna je pak tema kojoj ćemo se vratiti kroz rezime ovogodišnje manifestacije Lito je u gradu, ili negdašnjeg Makarskog kulturnog ljeta.

Ono što je evidentno jest da su skoro svi projekti, pa čak i oni koji su bili nadomak realizacije, stavljeni ad acta. Muzama, firmi koja radi na kulturnim strategijama, dan je zadatak da isto izradi za Makarsku, da snime situaciju, postojeće objekte i mogućnosti, te porazgovaraju s predstavnicima gradskih udruga i ustanova u kulturi. Grad je odlučio da se sačeka konačni “sud” Muza, nakon čega bi se, kako je bilo najavljivano, išlo u adaptaciju gradskih prostora poput Ville Irene, Merkura 5, prostora Industromontaže, Gradskog muzeja…

U lipnju je predstavljena radna verzija, konačna je obećana u kolovozu, međutim, konac je rujna, na proračunu za 2023. već treba početi raditi, a sve što javnost trenutno zna puno je nepoznanica, upitnika i neizvjesnosti. Što će biti s ovim prostorima, zašto Grad čeka dok u isto vrijeme u rukama ima vlastite kvadrate, i jesmo li zaista morali ovako neodlučno čekati da nam mišljenje i viziju o svakom od ovih projekata oblikuje vanjska firma?

Ne znamo, ali je činjenica da su svi ovi projekti u istoj fazi kao i prošle godine.

Primjerice, protekle smo godine budno pratili Arheološki park koji ima veliki turistički potencijal, a za koji se lani u isto vrijeme govorilo kako je na redu projektna dokumentacija. Potom je trebala uslijediti javna nabava, apsolutno ničemu od svega toga nismo svjedočili tijekom 2022.godine, što je očito bila odluka gradske vlasti koja je, moguće, željela sačekati anketni dio natječaja za Peškeru, a koji obuhvaća i Sveti Petar.

Nadalje, u listopadu prošle godine najavljivan je i početak radova na adaptaciji i i energetskoj obnovi Ville Irene, za što je Fond za zaštitu okoliša i energetsku obnovu izdvojio 864 tisuće kuna, a Grad Makarska “ostatak” do ukupnih 2,5 milijuna kuna. Izabrana je firma Jukić DAM koja je imala rok od 120 dana za završetak radova.

Radovi su započeli puno kasnije od predviđenog, a nisu dugo ni trajali. Početkom travnja su obustavljeni, a zamjenica gradonačelnika Antonia Radić Brkan je tad ustvrdila kako je skela uklonjena zbog dolaska turista. Međutim, u izvješću gradonačelnika jasno je tad navedeno kako je za stavljanje u funkciju potrebna temeljita obnova, no da postojeći projekt ne sadrži projekt interijera, što je također neobično. Istina je i da je javno rečeno kako se čeka famozna kulturna strategija, pa se vjerojatno radi o spletu raznih faktora koji su prolongirali rad na ovom objektu u koji je bivša vlast idejno smjestila arheološki muzej odnosno muzej pomorske tematike.

Merkur 5 i Industromontaža? I dalje su samo prazni kapital, iako je Merkur, za razliku od ranije, neosporno u vlasništvu Grada, a Industromontaža od države dana na korištenje. U veljači ove godine gradonačelnik je rekao kako čekaju kulturnu strategiju, no i da Odjel za imovinu grada radi na fondu gradskih nekretnina.

merkur

Tad je Paunović za naš portal kazao kako bi strategija trebala biti u rukama Grada do lipnja, a već tada je bilo jasno, što smo i napisali u jednom od niza članaka na ovu temu, da će se predviđena sredstva za ove objekte po svoj prilici samo prebaciti za ovu godinu. Sada, s jeseni i novim proračunom pred vratima, pitanje je dokle će se stići i naredne godine, jer temeljni dokument iz kojega bi trebale proizaći odluke o ulaganju, još uvijek nije predstavljen javnosti, a kamoli prošao javno savjetovanje.

I konačno, navest ćemo projekt uređenja Hrpine, koja možda ne spada pod kulturne projekte, no naslanja se na tu priču kao vanjski prostor prikladan za koncerte. I ovaj je projekt već godinu dana na čekanju jer bivša vlast nije pripremila kompletni projekt koji bi uključivao i podzemne instalacije nego se naručio površni projekt. Iako je u prvom naletu rečeno kako će se ići na nadopunu projekta što ne bi ukralo puno vremena, naknadno je očito odlučeno da će se ići na posve novi, suvremeniji projekt.

Zabrana izvođenja građevinskih radova trajat će još koji dan, nakon čega će se moći raditi, no kako stvari izgledaju u ovom trenutku, s obzirom na nema dokumentacije ili je Grad nezadovoljan onom koju već ima.

S druge strane, znamo li da se u finišu mandata nijedna vlast ne bavi toliko projektima koliko sami sobom i kampanjom, za realizaciju ovoga, ili nečeg od navedenog, ostalo je tek nešto više od dvije godine. Voljeli bismo da smo u krivu i da je to sasvim dovoljno vremena za ostvarenje barem 50 posto nabrojanih lokacija. Jer za dio imamo i jasno vlasništvo, i dozvole, i provedenu javnu nabavu, i osigurani novac.

Da ne bude zabune, naravno da je najbolje dobiti najbolje moguće rješenje i napraviti iskorak u prostoru. No s druge strane gledano, i vrijeme je novac.

Ivona Ćirak /foto M.D.

- Oglas -