Četvrtak, 20 lipnja, 2024
NaslovnicaMOZAIKKulturaNa Metno nam stižu odlični turski, bugarski, španjolski, srpski i domaći glazbenici

Na Metno nam stižu odlični turski, bugarski, španjolski, srpski i domaći glazbenici

Ovogodišnji Metno festival, 16. po redu, dovest će u grad Makarsku bogatstvo kulturnog naslijeđa pomiješanog sa zvukovima iz različitih krajeva svijeta, a održat će se na Spomeniku revolucije, u trajanju od dva dana. Tijekom petka, 21. lipnja, i subote, 22. lipnja, ljubitelji world music-a moći će uživati u nastupima sjajnih izvođača. Tako će u petak, nastupiti Light in Babylon, skupinu koja ima zanimljivu priču iza sebe i vrlo znakovit naziv.

Naime, kako nam kaže Željka Mikavica, umjetnička direktorica festivala, u bendu svi govore različitim jezikom, no glazba, kao zajednički jezik, ih je povezala. – Glazba je omogućila trojici članova da sviraju zajedno i nadilazi jezične barijere te različite kulture, a sukladno tome njihova glazba se nalazi na stjecištima identiteta, nacionalnosti i vjere, veli Mikavica.

Dodat će kako su na stil utjecale turska, balkanska, romska, klasična i pop glazba, a pjesme se pjevaju na različitim jezicima, kombinirajući perzijski, turski, hebrejski i engleski. Istu će večer nastupiti i Naked iz Beograda, te domaće snage – FA Tempet i Điger bend.

Naked je srpski bend čija glazba, kaže nam Željka Mikavica, počiva na jedinstvenoj mješavini urbanog groovea, začinjenog balkanskom tradicijom i free jazzom. – Njihov korpulentan i žestok miks tradicionalnog i balkanskog nasliješa Balkana s elementima swinga i free jazza, predstavlja zvuk koji beskrajno traži muzički identitet, veli Mikavica te dodaje:

– Nastupit će i FA Tempet te Điger bend s materijalom koji je prije dva mjeseca snimljen u studiju Pavarotti u Mostaru, i čeka svoj dovršetak te skori izlazak na tržište. Riječ je o tradicijskim napjevima obavijenim različitim stilovima kao što su jazz, bossa nova, te balkanski ritmovi, što čine ovaj materijal dopadljivim i prihvatljivim široj publici.

U subotu pak, iz Španjolske, dolazi la Jose, a iz Bugarske Oratnitza.

– Kao kći ljubiteljice flamenca i Romkinje zaljubljene u autentičnost flamenci pjevanja, ona svojim strastvemim glasom spaja prošlost, sadašnjost i budućnost. Na svojim se koncertima poigrava različitim bojama glasa kombinirajući estetske resurse iz raznih kultura i stilova, od flamenca do jazza, od sefarsdkog i andaluzijskog do salse i sola. Urbani stil se budi u njenim kreacijama, a bavila se i rapom. Sve zajedno, sa sposobnopću interpretacije i plesnim pokretima, njezin nastup čini jedinstvenim iskustvom, veli umjetnička direktorica festivala.

Festival zatvara bend Oratnitza kojeg čini 6 mladih bugarskih glazbenika.

– Dijele ljubav prema folkloru i suvremenim base žanrovima, stoga svoj jedinstveni žanr nazivaju etno base. Od svojefg nastanka potaknuti su znatiželjom za otkrivanjem onoga što se nalazi iza glazbenog statusa quo, a repertoar je upijao boje domačeg podzemlja i dalekih kontinenata. Oratnitza nadahnuće crpi iz bugarskih narodnih elemenata, pjevanja u narodnom stilu, elemenata world musica, hip hopa, trapa, drum and basea te nepravilnih ritmova. Interpretiraju bugarske narodne napjeve na način koji nove generacije mogu prihvatiti, ispričala nam je Željka Mikavica.

Na vizualnim projekcijama publiku će animirati, kao i inače, Lina Rica, a kao DJ je zadužena Jelena Tondini.

Sve u svemu, 16. Metno, nudi dvije intenzivne i opojne večeri na kojima se, kao uostalom i na prethodnim izdanjima festivala, nemoguće ne prepustiti ritmovima i energiji koju nosi žanr worldmusic skupa s nepogrešivom selekcijom izvođača.
Piše: Ivona Ćirak

- Oglas -