Provođenje slobodnog vremena, interesi mladih, mogućnosti koje postoje u gradu, sve su to pitanja koja se tiču prevencije, koja je, u to nema sumnje, najvažnija kad je riječ o mentalnom zdravlju, a posljedično i nasilju koje je tema našeg projekta “Kontra nasilju”. Savjetovalište Lanterna provelo je istraživanje o korištenju slobodnog vremena među učenicima srednje škole Fra Andrije Kačića Miošića u Makarskoj, a kako nam otkriva Mandalena Bašković, time su detektirali kako mladi provode svoje slobodno vrijeme i što bi voljeli promijeniti kako bi njihovo slobodno vrijeme bilo što kvalitetnije iskorišteno.
U anketi je sudjelovalo čak 286 mladih u dobi od 15 do 18 godina. Kada je riječ o tome kako mladi provode svoje slobodno vrijeme, najviše se ističu društvene aktivnosti. Gotovo 84% ispitanika navodi da najviše uživaju u druženjima s prijateljima, kazat će Mandalena Bašković.
Sport je također visoko na listi prioriteta – 70% ispitanika reklo je da se redovito bavi sportom. Najpopularniji sportovi među mladima su nogomet i košarka. Međutim, mnogi mladi osjećaju da postoje značajni propusti u sportskoj infrastrukturi Makarske te navode kako bi željeli da u Gradu postoje ”klimatizirane dvorane, dodatni sportski tereni i bazeni” što postoji te nam ukazuje na nedovoljnu informiranost mladih o već postojećem sadržaju.
Uz navedeno, iskazali su želju za biciklističkim stazama i terenima za sportove na pijesku. Također, veliki broj mladih želi više organiziranih sportskih događanja, turnira i aktivnosti koje će omogućiti bolje iskorištavanje njihovih sportskih potencijala, upozorava naša sugovornica.
– Kada se gleda digitalna dimenzija života mladih, jasno je da su online aktivnosti neizbježni dio svakodnevnog života. Polovica ispitanika provodi između 3 i 5 sati dnevno na internetu, dok 24% njih provodi više od 5 sati. Dominantne aktivnosti su korištenje društvenih mreža i gaming.
Ako se osvrnemo na fizičke prostore za izlazak i druženje, kafići, riva i sportski centar najčešće su spominjani. Popularni kafići poput Allegra i Nautice često su mjesta gdje se mladi okupljaju, ali postoji i snažna želja za novim prostorima – 76% ispitanika smatra da bi Makarska trebala imati specijalizirane prostorije za mlade, s ciljem poboljšanja socijalizacije i organizacije aktivnosti.
Među željama za novim prostorima za mlade, najpopularniji su sport i rekreacija (62,6%), glazbene večeri (51,8%) te filmske projekcije (50,7%). Ovi prijedlozi ukazuju na želju za stvaranjem središta gdje mladi mogu kvalitetno provoditi svoje slobodno vrijeme, daleko od uobičajenih kafića i plaža, ističe Bašković.
Zanimljivo je da čak 63% mladih u Makarskoj iskazuje interes za volontiranje. – Najveći interes postoji za organizaciju lokalnih događanja (58,3%), a slijede aktivnosti poput posjeta domovima za starije osobe i pomaganje mlađima u učenju. Ovi podaci svjedoče o društvenoj odgovornosti mladih, ali i želji da doprinesu svojoj zajednici. To nas je motiviralo te Savjetovalište Lanterna kao Lokalni volonterski centar planira osigurati mladima kvalitetnu suradnju s udrugama kojima su volonteri potrebni, najavljuje naša sugovornica.
Kada su u pitanju prijedlozi za poboljšanje života mladih u Makarskoj, najčešće spominjani prijedlozi uključuju organizaciju više glazbenih događanja, festivala i koncerata, kao i otvaranje novih prostora za druženje, poput klupske scene i novih kafića. Mnogi mladi također žele više sportskih turnira, ali i bogatiju ponudu kulturnih sadržaja.
– Ova anketa jasno pokazuje da mladi u Makarskoj žele aktivniji i dinamičniji društveni život, međutim, ukazuje i na to da nisu upoznati s već postojećim sadržajem u Gradu. Stoga u suradnji s Gradom planiramo izgradnju platforme koja bi na jednom mjestu okupljala sve sadržaje našega grada. U želji za boljom infrastrukturom, većim brojem kulturnih i sportskih događanja, kao i boljim prostorima za druženje, mladi jasno poručuju da su spremni aktivno sudjelovati u oblikovanju boljeg grada za sebe i svoju generaciju.
Ovi rezultati mogu poslužiti kao osnova za daljnji razvoj gradskih politika i strategija koje će odgovarati na potrebe mladih, čineći Makarsku još privlačnijim i živahnijim gradom za sve generacije. Stručnjaci, roditelji, nastavnici i svi koji dolaze u kontakt s mladima odgovorni su za uvjete koje im stvaramo i način na koji potičemo mlade pri odabiru svojih aktivnosti u slobodno vrijeme. Ovakvi rezultati možda su odraz stvarne slike mladih, a možda i njihove slike o sebi te se postavlja pitanje o tome koliko su te slike realne, za kraj će komentirati svoje istraživanje Mandalena Bašković.
Pripremila Ivona Ćirak
*Financirano sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznolikosti elektroničkih medija